'ATATÜRK'Ü YERLERDE Mİ ÇİĞNETELİM?'
2020-03-10
Son günlerde gündeme getirilen 'Atatürk Logosu' ve 'Kirli içme suyu' iddialarını yanıtlayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Bilerek ve isteyerek algı oluşturanlara Samsun halkı prim vermez. " dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısı, Mustafa Demir başkanlığında toplandı. Başkan Demir yaptığı konuşmada, 'SASKİ logosundan Atatürk’ün çıkarılması' ve 'İçme suyuna kanalizasyon karıştı' iddiaları başta olmak üzere birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. İddiaları, "Algı oluşturma çabası' olarak nitelendiren Demir, "Bilerek ve isteyerek algı oluşturanlara Samsun halkı asla prim vermez" dedi.

 

'HER GÜN ONLARCA TAHLİL YAPILIYOR'

 

Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu'ndaki toplantıda 36 gündem maddesi görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Toplantıda meclis üyelerine seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa  Başkan Demir, konuşmasına, SASKİ'ye yönelik iddialara yanıt vererek başladı. Son günlerde bazı yerel basın yayın organlarında şehrin içme suyunun sağlıklı olup olmadığı, metal oranların yüksek çıkması, kokması ve bulanık olması ile ilgili haberler yapıldığına dikkati çeken Başkan Demir, " Hatta çok üzücü ki, bir Samsun Milletvekili'nin TBMM'de 'Suya lağım karıştı' şeklindeki ifadesine muhatap olduk. Suların sağlıklı olup olmadığı, bunun için tahlilleri İl Sağlık Müdürlüğü ve Hıfzısıhha tarafından yapılır. Her gün birçok numune tahlil edilir. 20’ye yakın tahlil yapılır ve kayıt altına alınır. Sağlık İl Müdürlüğü, yapılan tahliller neticesinde düzeltilmesi gereken bir husus varsa SASKİ’ye bildirir ve aynı tahlilleri SASKİ de yapar. Yasal olarak sudaki sağlığı garanti altına alacak kurum bu 2 yerdir. Bunun dışındakilerin tamamının yasal olarak tahlil yapma ve izleme yetkisi yoktur. Çünkü alınan numunenin bir defa güncel olması lazım.

 

'HALKI TEDİRGİN ETME AMACINDALAR'

 

Her önüne gelenin halkın genel sağlığını ilgilendiren konularla ilgili açıklama yapma yetkisi yoktur. Sağlık İl Müdürlüğü’nün yaptığı denetimler sonrası halkın sağlığını tehdit edecek bir şey olursa anında Sağlık Bakanlığı devreye girer ve gerekli açıklamalar yapılır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ tarafından sağlığı tehdit edecek hiçbir unsur olmadığı yönünde gerekli açıklamalar yapılmasına rağmen sanki sağlığı tehdit eden bir şey varmış gibi yapılan açıklamaların tamamı geçersizdir. Manipülasyondur. Halkı tedirgin etmeye yöneliktir. Özellikle 1 yıldır belediye yönetiminden rahatsız olan çevrelerin SASKİ’ye ve belediyeye olan güveni sarsmak için yaptığı açıklamalardır.

 

'BU SORUMSUZLARA KARŞI DAVA AÇTIK'

 

İçme suyuna kanalizasyonun karışması asla mümkün değildir. Bir tek Samsun değil hiçbir şehirde mümkün değildir.  'Suya kanalizasyon karıştı' şeklinde haber yapanlar büyük bir sorumsuzluk içindedirler. Hem SASKİ hem Büyükşehir Belediyesi olarak hukuki süreçleri başlattık. Davalar açıldı.

 

‘MEVSİM GEÇİŞLERİ VE TEMİZLİK’

 

Mevsim geçişlerinde ya da yapılan temizlik çalışması buna yol açabilir. Geçmiş yıllarda oldu, bundan sonra da olacak. Sağlığa zararlı bir kısmı yoktur. Şu anda Çakmak Barajı’ndaki su rezervi olması gerekenin yüzde 25’i. Dolayısıyla birikinti su da karla geldiği ve kar partikülleri de toprakta fazla kaldığı için alüminyum oranı zaman zaman yükselebiliyor. Şimdi gidin bakın verilere daha düşüktür. Yüksek çıktı diye haber yapanlar şimdi düşük olduğunda haber yapacaklar mı?

 

'SORUMSUZLUKTUR, ACİZLİKTİR...'

 

Bu haberleri yapanlar da aslında bunu çok iyi biliyorlar. Üzücü olan şudur: Hizmet ettiği insanı tedirgin edecek kadar bunu siyasete alet etmek acizliktir. Doğru değil. Bu hizmet değil. Bu insani değil. Hakkaniyetli değil.  Her şeyden önce bu açıklamayı yapan ve bunun peşine düşenlerin bizden önce kendilerine saygısızlıktır. 'Suya lağım karıştı' ne demek eğitimli, 18 yaşını geçmiş, buluğ çağına ermiş birinin yapacağı açıklama değil. Millet iradesinin Yüce Meclisi'nde bunu yapmak hiç insani değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Bu bir sorumsuzluktur. Kendi şehrini yalan olan bir ifadeyle buna muhatap tutmak acizliktir. Şu anda Samsun içme suyu kalitesi birçok ilden daha üstündür. Halkımızın içi rahat olsun.

 

153 MİLYON LİRALIK YATIRIM HAMLESİ

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile sürekli irtibat halindeyiz. 10 yılda bitecek Salıpazarı Barajı'nı 2 yılda bitirmeyi planlıyoruz. Vezirköprü'de içme suyu hatlarını yeniliyoruz. İçme suyu problemleri ortadan kalkacak şekilde çalışmalar yapıyoruz.  Bütün ilçelerimizde 153 milyonluk bir yatırımla kanalizasyon ve içme suyu problemlerini çözecek çalışmalar yapacağız. Kırsalda bütün altyapıyı bitirecek çalışmalarımız var. Halkımızdan şunu istiyorum: Yazılanlara itibar etmesinler."

 

'KANALİZASYON KAPAĞINDA ATATÜRK OLMAZ!'

 

SASKİ'nin logosundan Atatürk'ün çıkartıldığı iddialarına da değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Atatürk’ün olduğu amblemizde bir değişlik var mı? Samsun’da bir yerden Atatürk resmi çıkartılması diye bir şey var mı? Burası İlkadım şehri. Yer yerinden oynaması lazım. Peki ne olacak şimdi yalan ifadeler? Bu meclise saygısızlık. Bu şehrin insanlarına saygısızlık. SASKİ'nin ambleminde Atatürk olur mu? Kanalizasyon kapağına biz onu mu koyacağız? Atatürk’ü insanlara yerlerde mi çiğneteceğiz? Bütün büyükşehirlerin su idaresinin amblemi var, bir tek SASKİ’nin yok. Sanki SASKİ’nin ambleminde Atatürk varmış da çıkartılmış gibi manipülasyonlar yapıldı. Bize soran da olmadı, neden çıkardınız diye."

 

‘11 AYDA BİE GÜN İZİN YAPMADIM’

 

Yerel seçimlerde Samsunlular'ın yüzde 50'ye yakın bir oy oranıyla kendisine büyük sorumluluk yüklediğini ifade eden Başkan Demir, "Şehrimizde güzel bir potansiyel var. Bu şehre zarar verme adına, belediyeyi yıpratalım, Mustafa Demir'i yıpratalım diyorlar. Ben buraya 20 yıllık hizmetle geldim. Bir gün bile tatil yapmadan gece gündüz çalışıyorum. Sizinle beraber bu yolu yürüyorum. Samsun halkı yapılan çalışmaları da görüyor. " dedi.

 

MECLİS ÜYELERİNE ÇAĞRI:

'KARAMALARA PRİM VERMEYELİM'

 

Konuşmasının bu bölümünde meclis üyelerine çağrıda bulunan Başkan Mustafa Demir, "Sizle beraber bu yolu yürümekten onur ve şeref duyuyorum. İlkadım’ın atıldığı bu şehrin şanına yakışır, şehitlerimizin duasını ve şefaatini hak edecek çalışmayı yapacağız. İktidar ve muhalefet olarak şehrimizi karalayan bu tür manipülasyonlara prim vermeyelim. 1 milyon 350 bin insanımız adına bu tür karalamalara karşı durmaya davet ediyorum. Eksiğimiz varsa ders almasını biliriz. Belediyeyi ve şahsımı hedef almaları kabul edilemez" diye konuştu.