Mustafa Demir; 31 Mart dönüm noktası olacak
2019-02-02
Bayındırlık ve İskan eski Bakanı, Cumhur İttifakı AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Demir, Samsun Mobilyacı İş Adamları Derneği (MOBİD) tarafından düzenlenen sabah kahvaltı programına katıldı. Toplantıda sektör temsilcileriyle bir araya gelen Mustafa Demir, mobilya sektörünün sorunları ve geleceğine dair fikir alışverişinde bulundular. 31 Mart’ta yapılacak seçimler için destek isteyen Demir, ‘’Samsun için 31 Mart dönüm noktası olacak’’ dedi.

‘’İHRACATA YÖNELİK SANAYİ GELİŞMEK ZORUNDA’’

Samsun’da ihracata yönelik sanayinin gelişmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa Demir, ‘’Samsun da lokomotif sektörler arasında olması gereken mobilya sektörünü yeniden yapılandırmak durumundayız. Mobilya sektörü hem imalat hem de teşhir alanında en fazla metrekareye ihtiyaç duyan sektördür. Eğer siz bunu sergilemez iseniz satamazsınız. Göze hitap ediyor. Özellikle mobilya sektörü zor bir sektördür. İşinizi iyi yaptığınızda ihracatı da kolay bir sektördür. Samsunun özellikle sanayileşmede, üretimde, nitelikli üretimde, katma değeri yüksek ürünleri üretmede, ihracata yönelik sanayii mutlaka geliştirmek zorundayız. Bölgenin de kalkınmasını sağlamalıyız’’

 ‘’KENEVİRİN ÜRETİM MERKEZİ VEZİRKÖPRÜ’’

Samsun’un Türkiye’nin en kaliteli ovalarına sahip olduğunu hatırlatan Demir, ‘’ Bafra, Çarşamba, Terme, Vezirköprü ovalarımız çok iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın Samsun aday tanıtım toplantısında da dile getirdiği Kenevir üretimin merkezi Vezirköprü ilçemiz olacak. Dünyanın en kaliteli tarım topraklarından bir tanesi Vezirköprü. Yakın bir gelecekte sadece kenevir üretiminin hem Samsun’a hem de Türkiye’ye katma değerini hep birlikte göreceğiz.

‘’ÜRETİM YERLERİ YETERLİ DEĞİL’’

Samsun’da 950 mobilya işletme bulunduğunu belirten Samsun Mobilyacı İş Adamları Dernek (MOBİD) Başkanı Bahattin Eker,  ‘İlimizde bulunan mevcut sanayilerde üreticilerimiz ihtiyaçlarına cevap verecek üretim yerleri yeterli değildir. Bu nedenle üreticilerimiz düzensiz bir şekilde büyümektedirler. Buda işletmelerin üretim ve istihdam kaybına yol açmaktadır. Sektörümüzün en büyük sorunu üretim yerlerinin ve ürünlerini teşhir edecek yerlerinin yetersizliğidir’’ diye konuştu.