Mustafa Demir'den engellilere kampüs sözü
2019-01-12
Türkiye Sakatlar Derneği'nin düzenlediği toplantıda konuşan AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, engelliler için yapacakları projeyi açıklayarak, 'Engelliler için kampüs kuracağız' dedi.

Samsun'da Türkiye Sakatlar Derneği 3. Başkanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi tarafından organize edilen toplantı, Mavi Işıklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi Osman Kaymak, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı,  AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, Karadeniz'deki dernek temsilcileri ve çok sayıda üye katıldı.

''Eşit yaşam hakkımız''

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, "Karadeniz'de bulunan 18 şubemiz faaliyetlerini tüm hızıyla devam ettiriyor. Eşit bir şekilde yaşamak hepimizin hakkı. Bu nedenle yerel seçimleri önemsiyoruz. Biz artık ev hapsimizin bitmesini, halkın içinde yer almayı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

''Temsiliyet önemli''

Türkiye'nin nüfusunun yüzde 10'unun engellilerden olduğunu belirten AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Demir, "Yerel yönetimlerin engellilerin hayatında neler yapabileceğini biraz daha gündeme getirmek istiyoruz. Meclis'te temsiliyet çok önemli, engelli olmayan biri nasıl engelli birini anlayabilir. Kalplerdeki engeli aşınca, engelli olan vatandaşımız da engelini unutuyor" dedi. Demir, seçilmesi halinde engelliler için yapacağı projeyi açıklayarak, "Aslında bu projeyi lansmanda açıklayacaktık ancak sizlerle bir araya geldiğimiz için açıklamak istiyorum. Sosyal, kültürel, sanatsal alanda engellilerin kendini ifade edebileceği, iş atölyelerinin bulunduğu, bölgedeki engelli dernekleri ile çalışmaların yapılabileceği müşterek bir kampüs yapacağız" diye konuştu.

''Evde bakıma 110 milyon lira''

Hükümetin engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar attığını vurgulayan  Samsun Valisi Osman Kaymak, "Hükümetimizin çıkardığı yasalarla, engelli bireylere sahip aileler çaresizlikten kurtarıldı. Artık insanlar evde bakım ücreti alıyor, istihdam ediliyor. Samsun'da bir yılda evde bakım ücreti olarak 110 milyon ödüyoruz. Türkiye, sosyal güvenlik harcamalarında Avrupa'nın önünde. Samsun'da engellilerimizin kamu hizmetlerine erişim noktasında örnek bir kent. Tabi ki eksiklikler olabilir ancak önemli olan gönüllerdeki engelleri kaldırmak" şeklinde konuştu.