SAMSUN BÜYÜKŞEHİR'DEN 'PSİKOLOJİK' DESTEK
2020-04-08
Pandemi Destek Hattı'nda 4 uzman psikolog görev başında . Samsunlular'ın 'Virüs Korkusu'nu yenmesi için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Pandemi Destek Hattı'nı kurdu. Vatandaşların kaygı, korku ve streslerini en aza indirmek amacıyla kurulan destek hattında 4 uzman psikolog görev yapıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 'Covid-19' virüsünün yayılmasını önlemek ve vatandaşların sağlığını korumak için çeşitli tedbirler alırken 'Sosyal İzolasyon' nedeniyle sokağa çıkamayan 65 yaş üstü ile 20 yaş altı vatandaşlara da psikolojik destek vermek amacıyla 'Pandemi Psikososyal Destek Hattı'nı kurdu. Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Samsun Aile Danışma ve Eğitim Merkezi (SADEM) bünyesinde hizmet veren Pandemi Psikososyal Destek Hattı'nda 4 uzman psikolog görev yapıyor.

 

GÜVENSİZLİK, KORKU, KAYGI...


Psikososyal Destek Hattı ile ilgili bilgi veren SADEM görevlisi Uzman Psikolog Emrah Talay, koronavirüs salgınının vatandaşlarda oluşturduğu psikososyal sorunları azaltmaya yönelik hizmet vereceklerini söyledi. Covid-19 nedeniyle her yaş grubundaki bireylerin hayat döngüsünde önemli değişiklikler yaşandığına dikkat çeken Talay, "Bu süreçte yaşadığımız stres, güvensizlik, korku ve kaygıyla birlikte duygularımızı yönetmekte zorlanabilir, aile, evlilik ve dostluk ilişkilerinde yalnızlaşma ve içe kapanma yaşayabiliriz. Çocuklar ve gençlerde kaygı, korku gibi bir takım duygusal ve davranışsal sorunlar da gözlenebilir. Bu ve buna benzer psikolojik sorunlar yaşayanlarla görüşerek, tedavi etmeye, onları psikolojik olarak rahatlatmaya çalışıyoruz" dedi.

 

HAFTA İÇİ HER GÜN ARANABİLİR


Vatandaşların kendilerine rahatlıkla ulaşabileceğini belirten Emrah Talay, "Psikososyal Destek Hattı kapsamında 0 (552) 952 98 30 - 0 (552) 952 98 31 - 0 (552) 952 98 32 numaralı telefon hatlarımıza ulaşacak vatandaşlarımız, hafta içi her gün 09:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında uzmanlarla görüşerek psikolojik yardım alabilecek. Vatandaşlarımız rahat olsun. Büyükşehir Belediyesi olarak sayın Başkanımız Mustafa Demir'in koordinesinde halkımızın gerek fiziki, gerekse psikolojik sağlığı için yoğun bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz" açıklamasında bulundu.