SAMSUN İTFAİYESİ 94 YAŞINDA!
2019-10-07
Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, "Şehrimizde 1925 yılında kurulan İtfaiye Teşkilatı'mız bugün itibariyle 247 personeli ile 17 ilçemizde 24 saat hizmet vermektedir" dedi

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Rıza Zengin, 25 Eylül-01 Ekim tarihleri arasında kutlanan İtfaiye Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, "Samsun'da 1925 yılında kurulan teşkilatımız bugün de 17 ilçede 24 saat halkımızın hizmetindedir" dedi.

 Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın günün 24 saatinde hangi şartlarda olursa olsun sürekli halka hizmet etmeyi esas kabul ettiğini söyleyen Rıza Zengin, "Samsun itfaiyemiz yasalarla da kendisine verilen,  yangınlara müdahale, her türlü kurtarma (özellikle trafik kazalarına müdahale, asansör, kuyu), suda arama kurtarma, sel baskınlarına müdahale, doğal afetlerde kurtarma faaliyetlerine katılma gibi görevlerini yerine getirmektedir” açıklamasında bulundu.


1 EYLÜL'E KADAR 3 BİN 935 OLAYA MÜDAHALE 


İtfaiye teşkilatının bu yıl içerisinde 1 Eylül itibariyle gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgiler veren Daire Başkanı Rıza Zengin, "İtfaiyemiz 2019 yılı 1 Eylül tarihi itibariyle 3 bin 935 itfaiye olayına müdahale etmiştir. Bunlardan bin 223  adeti yangın, bin 348 adeti can kurtarma, 177 adeti trafik kazasına müdahale, 87 adedi su tahliyesidir. Ayrıca 141 adet asılsız veya yangın zannı ihbarı yapılırken 746 adet güvenlik ve tedbir amaçlı görevlere gidilmiştir. İtfaiye bünyemizdeki cankurtaranlarımız ise 213 boğulma vakası olayına müdahale etmişlerdir" dedi.


PROJE, İSKAN VE İŞ YERİ KONTROL


İl genelinde en çok yangın vakasının 268 adet ile İlkadım, en az yangın vakasının ise 7 adet ile Yakakent ilçelerinde olduğunu belirten Rıza Zengin, ayrıca şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:

"İtfaiye olaylarının tamamında 1 Eylül 2019 tarihine kadar 23 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 354 vatandaşımız ise yaralanmıştır. İtfaiye olaylarına müdahalenin yanı sıra itfaiyemiz yangın öncesi önlemleri aldırmayı da  sürdürmektedir. İtfaiyemiz 2019 yılı 1 Eylül tarihi itibariyle bin 896 adet önlem aldırmaya yönelik evrak düzenlemiştir. Bunların 455 adeti proje kontrol, 514 adeti iskan kontrol, 927 adet ise iş yeri kontrol olarak gerçekleşmiştir.

 

RESMİ KURUMLAR VE OKULLARDA EĞİTİM


İtfaiyemizin bir diğer görevi de eğitim faaliyetleridir. Gerek hizmet içi eğitimler gerekse yangın güvenlik eğitimleri ve halkı bilinçlendirme eğitimleri devam etmektedir. İtfaiyemize yapılan yazılı talepler doğrultusunda, 1 Eylül tarihi  itibariyle, 88 adet özel ve resmi kurum ve kuruluşlardaki 8 bin 790 kişi ile 112 adet özel ve resmi okullardaki 31 bin 369 öğrenciye yönelik bilinçlendirme amaçlı yangın güvenlik eğitimi ve tatbikat yapılmıştır."


PROFESYONEL EKİPLE EN İYİ HİZMET


Başkan Rıza Zengin açıklamalarının son bölümünde ise, "94 yıldır Samsun halkına hizmet etmeyi sürdüren itfaiyemiz bundan sonra da her türlü teknolojik gelişmeleri takip ederek, profesyonel ekibiyle en iyi şekilde hizmet etmeyi, halkın yanında olmayı sürdürecektir. Başta itfaiye personelimiz olmak üzere kazasız, yangınsız günler dileğiyle tüm Samsun halkının İtfaiye Haftası kutlu olsun" ifadelerini kullandı.